Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contributii pentru pensie - pensie comunitara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contributii pentru pensie - pensie comunitara

lucrez legal si platesc contributii in italia 200euro/lunar de 6 ani.in acelasi timp cartea mea de munca e depusa la casa de pensii suceava unde platesc lunar 3000 roni.pe cartea de munca am 25 ani lucrati anterior depunerii.deoarece se suprapun perioadele de contributii,intrebarea mea este daca este vreun avantaj sa platesc si acasa in timp ce platesc si in italia.mentionez ca vreau sa ies la pensie in romania,acum am virstade 56 ani
multumesc mult
Aveti un mare avantaj ca achitati CAS si in Romania. Stagiul realizat in Italia si pentru care au fost achitate contributiile obligatorii este avut in vedere la acordarea pensiei din Romania numai ca perioada.

Stagiile se recunosc reciproc intre state, veniturile pentru care s-au achitat contributii nu. Cu alte cuvinte, daca indepliniti conditiile prevazute de legislatia italiana, puteti primi doua pensii, una din partea statului roman si una din partea statului italian.

La determinarea drepturilor de pensie, Romania are in vedere:
-stagiile realizate in Romania si in Italia;
-veniturile pentru care s-a retinut si virat CAS in Romania.

La determinarea drepturilor de pensie, Italia are in vedere:
-stagiile realizate in Romania si in Italia;
-veniturile pentru care s-au retinut si virat contributiile obligatorii in Italia.
multumesc pentru raspuns!cea ce nu-mi e clar e urmatorul:se recunosc perioadele in ambele tari chiar daca se suprapun?daca e asa rezulta ca platesc in ambele tari si fac doi ani in unul?doar daca nu se tine cont calendaristic si se aduna periodele dupa logica mea.
lamuriti-ma,va rog frumos
Nu este nicio problema ca se suprapun. Art. 8 din Legea nr. 19/2000 este clar: "constituie stagiu de cotizare perioadele in care persoanele au platit contributii de asigurari sociale in sistemul public din Romania, precum si in alte tari." Deci, ati platit contributii si in Romania si in Italia, rezulta ca perioadele constituie stagiu de cotizare in ambele state.

V-am spus ca aveti un mare avantaj ca achitati CAS si in Romania dar remarc acum ca nu mi-am terminat ideea. Pensia din partea statului roman este cu atat mai mare cu cat realizati mai multe venituri pentru care platiti CAS (in cazul dvs. este vorba despre veniturile din contractul de asigurarea). Stagiile (adica perioadele) ajuta doar la deschiderea drepturilor de pensie atat in Italia cat si in Romania, in sensul ca se aduna.
am inteles perfect.
MULTUMESC=D>.